Radzenie sobie z silnym bólem w klatce piersiowej.

Co może być źródłem intensywnego bólu w klatce piersiowej?

Istnieje kilka przyczyn bólu w klatce piersiowej, takich jak infekcje płuc, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, tętniak aorty, odma opłucnowa, rak, złamanie żeber po upadku i wiele innych chorób.Zawał mięśnia sercowego, powszechnie znany jako atak serca, może być również źródłem bólu w klatce piersiowej. Pamiętaj jednak, że zawał mięśnia sercowego to tylko niewielki procent bólu w klatce piersiowej.

Co więcej, nawet doświadczony kardiolog, nie mówiąc już o pacjencie, może mieć trudności z rozpoznaniem zawału serca tylko przez jeden ból. Są chwile, kiedy zawał nie może być ustalony z pewnością, można go podejrzewać tylko z dużym prawdopodobieństwem. Jednak bez dodatkowych testów, takich jak EKG lub badania krwi, nie można tego zdiagnozować. Tak więc pojawienie się silnego bólu w klatce piersiowej nie jest tym samym, co atak serca.

Prowokowanie ciężkiego kaszlu może wyrządzić więcej szkody niż pożytku, nawet w przypadku zawału serca. Może nawet zaszkodzić, a nawet zagrozić życiu, jeśli źródłem bólu nie jest atak serca, taki jak odma opłucnowa lub tętniak aorty. Na szczęście są to również pojedyncze przypadki. W przypadku częstszych bólów, takich jak zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa lub neuralgia międzyżebrowa – ta rada jest również nieskuteczna, a nawet może nasilić cierpienie pacjenta, ponieważ podrażnia dotknięte korzenie nerwowe, powodując jeszcze większy ból.

Jest to po prostu rana serca, która powstaje przez zamknięcie dopływu krwi do określonego obszaru mięśnia sercowego. Następnie pojawia się niedokrwienie serca, a następnie ta „rana”. Jeśli pacjent trafi do szpitala wystarczająco szybko, istnieje duża szansa, że ta zatkana część naczynia krwionośnego zostanie „oczyszczona”.

Szkodliwe zalecenia dotyczące intensywnego kaszlu prowadzą do tego, że ten narząd, który jest już w dużym „szoku” – większym lub mniejszym w zależności od obszaru zasilającego zamknięte naczynie krwionośne-ulega jeszcze większemu przeciążeniu. Przypomnij sobie zmęczenie po ciężkim kaszlu podczas infekcji płuc lub uduszenia i wyobraź sobie stymulujący kaszel serca, który przechodzi atak serca!

Co się stanie, jeśli nagle poczujesz silny ból w klatce piersiowej?

Jeżeli bólowi dodatkowo towarzyszy jeden lub kilka z poniższych objawów: zasłabnięcie,utrata,przytomności, silna duszność,spadek ciśnienia poniżej 100/60lub wzrost ciśnienia powyżej 170/100.To należy natychmiast zadzwonić pod numer 112, samodzielnie lub z pomocą osoby znajdującej się w pobliżu i zreferować sytuację. Dyspozytorowi podajemy informacje o rodzaju choroby serca, okoliczności i miejscu wystąpienia bólu. Określamy też rodzaj bólu, czy jest np. kłujący, piekący, w którym miejscu występuje, gdzie promieniuje, czy zwiększa się przy ruchu lub oddechu.

Jak wspomniałem, ból w klatce piersiowej towarzyszy ogromnej liczbie schorzeń, z których na szczęście znaczna część nie stanowi zagrożenia dla życia i zdrowia. Dyspozytor musi podjąć decyzję czy wysłać zespół ratunkowy, czy nie. Należy pamiętać, że nawet w najbogatszych państwach, zespołów wyjazdowych jest kilka lub kilkanaście, a dojazd z jednego punktu miasta na drugi w dużych miastach trwa nieraz i godzinę, co w wypadku wystąpienia zawału jest dramatem.

Przed przybyciem karetki, jeżeli oprócz bólu występują wyżej wymienione objawy, należy zaprzestać aktywności usiąść albo położyć się, aby nie obciążać dodatkowo serca. Jeżeli ciśnienie jest wysokie lub normalne zażywamy Nitroglicerynę pod język. Pamiętając, że nie stosujemy tego środka przy niskim ciśnieniu, ponieważ ten lek może dodatkowo obniżyć ciśnienie. Można też zażyć dodatkową dawkę Acardu, Polocardu lub Aspiryny, jeśli oczywiście nie jesteśmy uczuleni. Bardzo ważne jest też zachowanie spokoju w oczekiwaniu na pomoc. Można zażyć łagodny środek uspakajający.

Gdy natomiast, taki epizod pojawia się u nas pierwszy raz w życiu, nie jesteśmy pacjentem kardiologicznym i nie mamy pewności, co jest źródłem bólu, to postępujemy jak wyżej.

Kiedy powinniśmy udać się do kardiologa, aby zapobiec takim nagłym sytuacjom?

W medycynie prewencyjnej każdy dorosły powinien mierzyć swoje ciśnienie od czasu do czasu. Ważne jest, aby zmierzyć po 15-minutowym odpoczynku – tutaj możesz sprawdzić, jak prawidłowo zmierzyć ciśnienie krwi. Jeśli w naszej rodzinie nie ma nadciśnienia i chorób serca, mierzymy ciśnienie raz na 1-3 miesiące. Jeśli ciśnienie nie przekracza 130/85, odkładamy urządzenie na kolejne kilka tygodni.

Jeśli ciśnienie przekracza tę wartość, mierzymy je przez kilka kolejnych dni rano i wieczorem po 15-minutowym odpoczynku. Zapisujemy wyniki i obliczamy średnią wartość pomiaru. Jeśli mamy 140/80 jest w porządku i możemy zrobić sobie przerwę w pomiarach na kilka tygodni. Jeśli wyniki są powyżej 150/90, należy skonsultować się z kardiologiem w celu uzyskania porady.

Jeśli mamy tendencję do zwiększonego ciśnienia, obserwujemy między cyklami pomiaru. Wprowadzamy domowe leczenie nielekowe, to znaczy kontrolujemy wagę, staramy się schudnąć, ograniczamy spożycie alkoholu, Rzucamy palenie i, co najważniejsze, przyjmujemy jakąś formę regularnej aktywności fizycznej. A potem zwracam uwagę, sprzątanie mieszkania lub chodzenie po biurze nie jest formą aktywności fizycznej, którą chcemy! Aktywność fizyczna korzystna dla zdrowia to: chodzenie co najmniej 3 razy w tygodniu przez 40 minut przed zmęczeniem, zajęcia w klasie prowadzone przez instruktora 2-3 razy w tygodniu przez godzinę lub zajęcia w domu przez około pół godziny dziennie przez co najmniej 5 dni w tygodniu. Raz w roku badamy profil lipidowy, który pozwala określić poziom ryzyka miażdżycy i testujemy poziom cukru we krwi.

Jeśli podczas wysiłku fizycznego mamy silne objawy „utknięcia w klatce piersiowej”, które znikają natychmiast po zaprzestaniu wysiłku. Natychmiast idziemy do kardiologa z wynikami testów, które mamy. Twój lekarz wykona EKG w spoczynku, a następnie da ci Echo bicia serca, a następnie przeprowadzi test wysiłkowy.

Test ćwiczeń to test, który wykonujemy na objawy, jak wspomniano powyżej, gdy odpoczynek EKG jest normalny. Badanie pomaga określić, które wysiłki są dla nas bezpieczne. To jak mechanik, kiedy przyjeżdżamy z podejrzeniem awarii silnika. Gdy silnik pracuje na biegu jałowym, silnik działa prawidłowo, ale należy go ocenić na dynamometrze.

Jeśli jesteśmy genetycznie obciążeni dawcą-ktoś w rodzinie zmarł na zapalenie wątroby przed 55 rokiem życia-dziadkowie, wujkowie, ciotki, rodzice, nawet bez objawów, muszą przejść badanie kardiologiczne z testami, jak wspomniano powyżej. W każdym razie, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zapraszam Cię do odwiedzenia. Każdy przypadek jest inny, a pacjentowi trudno jest samodzielnie postawić diagnozę.